W I T A J C I E !


Nazywam się Anna Pieczyńska. Od 1994 jestem posiadaczką najwspanialszej z ras, czyli Hovawarta. Na mojej stronie postaram się przekazać Wam jak najwięcej informacji o tej wspaniałej rasie, a także o moich psach i o mnie samej ;-) Nieskromnie muszę stwierdzić ;-), że moja strona w przeciągu ostatnich 20 lat rozbudowała się do tego stopnia, że jest chyba największą prywatną stroną o hovciach w internecie (jeśli ktoś znajdzie bardziej obszerną, bardzo proszę o sprostowanie ;-) Stronka cały czas się rozrasta i prawie codziennie jest uaktualniana. Mam nadzieję, że znajdziecie tu wiele cennych informacji, pooglądacie zdjęcia tysięcy psów z całej Europy, no i że spędzicie tu miło czas ;-)

Po lewej stronie jest menu, z którego można łatwo przejść do kolejnych podstron. W dziale "O mnie" znajdziecie informacje o mnie, mojej hodowli i moich założeniach hodowlanych, czyli czym się kieruję przy doborze par hodowlanych, na co zwracam największą uwagę i jakie psy odzwierciedlają mój obraz hovawarta, a jakie są po prostu niezgodne ze wzorcem. Po wielu latach dojrzałam do bycia hodowcą. Hodowcą nie z przypadku, który posiada sukę i musi ją rozmnożyć. Chcę być hodowcą świadomym, ambitnym i dążącym do wytyczonych sobie celów. Po ponad 15 latach uczenia się, zdobywania wiedzy na temat kojarzenia psów, ich odchowywania i prowadzenia, chyba wreszcie będę mogła wprowadzić moje zamiary w życie ;-) W tym dziale piszę także o organizowanych przeze mnie zjazdach i szkoleniach hovciów oraz o testach psychicznych dla szczeniąt, które przeprowadzam w każdej hodowli, która wyrazi na to chęć.

"O moich psach" to podstrona opisująca moje psiaki, moje doświadczenia z nimi związane i radości, których mi przysporzyły. Poniżej są podstrony moich 5 hovciów (i dwóch za tęczowym mostem:-() i tam też linki do ich rodowodów, zdjęć rodziny, potomstwa i ich osobistych galerii, gdzie moje psiaki opowiadają o swoim życiu. Na stronach moich hovciów znajdziecie najwięcej fotek różnych innych hovawartów.

Bardzo ważny dla mnie dział to "Warto wiedzieć". Powinien go przeczytać każdy. Dotyczy on psów bez rodowodu, nierzetelnych hodowców i wymagań hodowlanych dotyczących rasy hovawart.

Dział "Nowości" to podstrona, na której umieszczam aktualne zmiany na stronie oraz donoszę o sukcesach moich psiaków i ich rodziny. Dział "Archiwum" to nowości z ubiegłych lat. Jeśli ktoś chce wiedzieć co się działo u mnie i psiaków w ostatnich latach, zapraszam do lektury ;-)

"Nasze mioty" to oczywiście strona o szczeniaczkach urodzonych u nas. Podsumowaniem naszych wychowanków jest "Tabela miotów".

Dział "Nasze wnuki" to moja ulubiona podstrona, gdzie prezentuję szczeniaki z miotów, które kojarzyłam, oparte zazwyczaj na potomkach moich chłopaków. To dla mnie niebywała przyjemność, gdy mogę swoją wiedzą służyć innym hodowcom i zawsze każdemu chętnie pomagam. Prawidłowe dobranie psa do suki do podstawa świadomej hodowli psów. Każdy kto kieruje się w wyborze reproduktora do swej suki bliskością jego zamieszkania lub wyglądem czy tytułami z wystaw, nie powinien nazywać się hodowcą, a zwykłym rozmnażaczem, który nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego decyzje hodowlane będą wpływać na wiele rodzin, które zakupią u niego szczeniaka. Dlatego cieszę się niezmiernie z tego, że moje wybory okazują się trafne i rodzą się świetne maluchy, które są tylko radością dla swoich przyszłych właścicieli. Niezmiernie dumna jestem z tego, że szczeniaczki z moich kryć znajdują bardzo często domy poza granicami naszego kraju, na całym świecie. Miło mi, że wielu zagranicznych hodowców docenia moje starania o dobro rasy.

Niedawno dodany nowy dział "Reproduktory" przedstawia samce z linii moich psów, które mają uprawnienia hodowlane i które mogę z czystym sumieniem polecić do hodowli.

W dziale "Szczenięta" znajdziecie aktualne i przyszłe mioty z różnych skojarzeń, najczęściej zagranicznych, które planuję z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę wiele aspektów, ale przede wszystkim pochodzenie, zdrowie i psychikę rodziców. Moje suki mają mioty raz na ca. 1,5 roku. W międzyczasie chętnych na szczeniaczki odsyłam do innych hodowli, które poprosiły mnie o zaplanowanie dla nich skojarzenia rodziców. Mioty z działu "Szczenięta" to takie, które mogę z czystym sumieniem polecić. Gdy maluchy trafią do nowych domów, moje mioty są przenoszone do działu "Nasze mioty", a mioty z moich kojarzeń w innych hodowlach do działu "Nasze wnuki".

Zazwyczaj raz na miesiąc spotykamy się w grupie hovciów, by pójść na wspólny spacerek. Zdjęcia z naszych wędrówek można znaleźć w dziale "Spacery hovciowe". Tam też będą informacje kiedy jest następne nasze spotkanie. Zapraszamy wszystkich hovawarciarzy i przyszłych maniaków hovciów ;-)

Dla zainteresowanych innymi hovciami niż tylko polskimi, przygotowałam podstronę "Hovawarty w Europie", gdzie można znaleźć fotki wielu znanych i cenionych hovciów na przestrzeni ostatnich lat, przede wszystkim z ojczyzny rasy. Na tejże podstronie znajdziecie obraz hovcia, jakim powinien on być. Są tam championy niemieckie, zwycięzcy Europy, Świata, Klubów - psy, które wywarły na mnie wrażenie i które uważam za wzorcowych przedstawicieli rasy lub chociaż takie, które powinny się znaleźć wśród "śmietanki hovciowej" Europy ze względu na swe osiągnięcia.

Następnie zaczynają się podstrony poświęcone rasie. "Wzorzec", "Historia rasy", "Statystyki dla rasy", "Opis rasy", "Genetyka", "Zdrowie", "Wychowanie", "Podstawowe wskazówki" to stronki, które powinien przeczytać każdy przyszły nabywca małego hovcia. Ułatwią one prawidłowe prowadzenie brzdąca i dostarczą wielu cennych informacji o rasie.

"Wzorzec" przedstawia standard FCI Nr 190 rasy hovawart.
"Historia rasy" to bardzo ciekawy dział traktujący o pochodzeniu hovawarta, ale też znajdują się tam informacje o poziomie hovciów w krajach europejskich i Polsce, zasadach hodowlanych w Niemczech oraz statystyki dotyczące polskich hovciów, a także spostrzeżenia na temat wystaw polskich organizowanych przez Związek Kynologiczny.
"Statystyki dla rasy" to dział, który dotyczy statystyk dla hovciów w Polsce, podzielony jest na 3 części: statystykę ogólną, statystykę miotów wg lat i wystaw wg lat.
"Opis rasy" to pigułka na temat hovcia.
"Genetyka" to ciekawy opis skąd się biorą różne umaszczenia u hovciów i informacje teoretyczno-genetyczne na temat rozmnażania ;-)
"Zdrowie" to opis najważniejszych chorób, które zdarzają sie rasie.
"Wychowanie" i "Podstawowe wskazówki" to działy dla nowych właścicieli hovciów i osób posiadających problemy wychowawcze ze swoimi pupilami.

Zbliżamy się do końca ;-) Dział "Linki" to lista przekierowań do wielu hovawarcich i psich stron w całej Europie. "Skróty" to ściągawka dla nowych adeptów wystaw i szkoleń, czyli jak psiarze ułatwiają sobie życie w pisowni dorobku ich psiaków.

Na samym końcu Spisu jest e-mail i Kontakt do mnie. Podane są także komunikatory, za pomocą których można się ze mną skontaktować. Proszę jednak o wcześniejsze przesłanie emaila, w celu autoryzacji.

Tak więc, jeśli masz, drogi zwiedzający moją stronkę, jakieś pytania, chciałbyś porozmawiać o hovawartach, nabyć szczeniaczka (zawsze z hodowli domowej, 1-2 sukowej, ze szczeniakami wychowywanymi w miłej, rodzinnej atmosferze) lub uzyskać porady na temat doboru reproduktora dla swojej suki w kraju lub za granicą - nie krępuj się, pisz lub dzwoń!